Sıkça Sorulan Sorular

Lisans ve Domain

Hayır, destek sayfamız (Ticket) üzerinden, bizden hizmet aldığınız süre zarfında ücretsiz olarak destek alabilirsiniz. Ayrıca ilk kurulum içerisinde 5 iş günü yazılı skype eğitim desteğimiz bulunmaktadır. Skype adresini canlı desteğimiz üzerinden öğrenebilirsiniz.

Tüm lisanslarımızda, alan adı (domain) tescil hizmeti müşteriye aittir. Yıllık 30-40 TL maliyetle domain kayıt firmalarından (ihs.com.tr, sadecehosting.com v.b.) bu hizmet satın alınabilmektedir.

Direkt modellemede almış olduğunuz hizmeti devredebilirsiniz. Devretmeden önce Softanka'ya bilgi vermeli ve devir sözleşmesini iki tarafında imzalaması gerekmektedir. Devir işlemlerinde yedek verilmez ve site üzerinde sadece 1 defa domain değişikliği talep edilebilir.

Ödeme işleminin tamamlanmasından sonra, 10 iş günü içerisinde lisansınıza ilişkili evrakları firmamıza kargo ile göndermeniz gerekmektedir. Bunun dışında ödeme entegrasyonları ve tasarım düzenlemeleri ortalama 3 iş günü sürmektedir.

Kurulum işlemi sonrasında, e-posta adresinize yönetici ve giriş bilgileri gönderilmektedir.

Hayır, Playanka'ya üyelik için şirket olma gereksinimi yoktur. Bilinmesi gereken bir husus internetten yapılan satışın ilgili kanunlarda belirtilen şartlara göre düzenlendiği ve her müşterimizin kendi özel durumuna göre vergi sorumluluğunun olduğudur.

Evet, siteniz için @siteniz.com uzantılı Yandex alt yapısı kullanılarak 1000 adete kadar mail açabilirsiniz.

Playanka yazılımının yenileme bedeli tüm lisanslamalarda her yıl için Kdv dahil 472 TL'dir. İlk yıl lisans fiyatını, sonraki yıllarda ise 472 TL yenileme ücretini ödersiniz. Yenileme fiyatına; oyun ürünleri yazılımı kiralama, ssl, hosting, yedekleme, destek ve güncelleme hizmetleri de dahildir.

Unutulmamalıdır ki; yıllık yenileme bedeli alınmadığı veya olmadığı iddia edilen yazılımlar için barındırma (hosting), ssl gibi pek çok giderleri siz karşılaşamak zorunda kalırsınız. Fakat, Playanka tüm bu hizmetleri, lisansları içerisinde ücretsiz olarak sunmaktadır.

Evet, üyeleriniz ne başka siteler ile paylaşılır ne de tarafımızca kullanılır üye bilgileri sadece üye olunan siteye özel kalmaktadır.

Widget, sitenize extra özellikler katan küçük araçlardır. Html bloklar, logo ayarları, sosyal medya ayarları, sepet sistemi gibi widgetları isteğe bağlı şekilde sitenizde kullanabilirsiniz.

Tabiki size uygun olan lisanslamalardan birini seçerek bizimle iletişime geçebilirsiniz. Eski oyun sitenizdeki üyelik bilgilerini excel formatı ile, bize gönderdiğinizde yeni sitenize üyeleriniz sorunsuz bir şekilde aktarılacaktır.

Sitenizde istediğiniz canlı destek yazılımını (zopim, provide support, livechatinc gibi) kullanabilirsiniz. Yönetim paneli üzerinden kodu yerleştirebilir ve istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Alan adı (domain) seçerken sektöre uygun, akılda kalıcı ve çok uzun olmayan alan adlarını tercih etmenizi öneririz. Bunun yanında tek bir oyun adını içeren alan adları o oyun için yüksek bir değer olabilir ama genel anlamda kitlenizi kısıtlayabilir.

Lisanslamalar Hakkında

Direkt, Kiralama, Genç Girişimci modeli olmak üzere 3 farklı lisanslama seçeneğiniz bulunmaktadır. Tüm lisanslamalarda güvenliği ön planda tutarak SSL hizmetlerini de ücretsiz aktif etmekteyiz.

Sistemimizde "Market" bölümü bulunmakta ve bazı modüllerimiz bu bölümde ücretli olmaktadır. Market dışında yeni modül veya özel modül taleplerinizde ücret uygulanabilir, öncelikle incelenmelidir.

Yapmış olduğumuz güncellemeler ve çıkarmış olduğumuz yeni versiyonlar için, ücret talep edilmiyor. Bu yapılan işlemin zaman ve önemine göre değer kazanmaktadır, bu ücretler ayrıca talebe göre minimum seviyeye göre ayarlanmaktadır.

Genel güncellemeler, tarafımızca mevcut tüm müşterilerimize ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

Evet, Playanka yazılımı ile birlikte tüm lisanslamalarda barındırma (hosting) hizmeti ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Müşterimizin, veritabanına, yazılım kodlarına ve FTP bilgilerine erişim izni yoktur.

Evet, Playanka yazılımı ile birlikte tüm lisanslamalarda paylaşımsız 256 Bit standart SSL hizmeti ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Google servisleri ile uyumlu çalışmaktadır. Google Analytics ve AdWords üzerinden raporlama ve dönüşüm takibi yapabilirsiniz. Google Webmaster Tools üzerinden oluşturulan Sitemap aktarımını ve doğrulama işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Birden fazla site yöneticisi tanımlayabilirsiniz, herhangi bir limit bulunmamaktadır. Personelinize özel yetkilendirme ile modül ve özellik bazlı görme, düzenleme ve silme hakkı verebilirsiniz.

Evet dilerseniz sistemdeki bütün ürünleri sitenizde satışa çıkarabilir, dilerseniz sadece bir kategoriye odaklanabilirsiniz. Örneğin sadece e-pin satışı veya sadece oyun parası satışı gerçekleştiren bir oyun sitesi oluşturabilirsiniz.

Evet, sitenizin alt kısmında yer alan Copyright olarak adlandırılan kısmı dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Hosting ve Sunucu

Evet, Playanka yazılımı, kendi programcı ve tasarımcılarımız tarafından kodlanarak geliştirilmektedir.

Piyasada sıklıkla görülen, açık kaynak veya ücretsiz yazılımlardan değildir. Bu nedenle kodlara, veritabanına veya ftp bilgilerine erişime asla izin vermemekteyiz. Yazılım dili .Net olup, veritabanı yönetim sistemi Microsoft SQL Server'dır.

Sunucularımız (Server), Dünyanın en büyük datacenter'larından biri olan, Microsoft Azure bünyesinde bulunmakta olup, Hollanda (Amsterdam) ve İrlanda (Dublin) konumludur.

Evet, son 30 güne kadar geriye dönük tüm içerik ve veriler otomatik olarak yedeklenmektedir. Tüm sitelerin yedekleri hem local, hem de NAS Backup ünitelerine alınmakla birlikte, farklı lokasyonlara da aktarılmaktadır. Böylece yedek güvenliği de üst seviyede sağlanmaktadır.

Bu yedekler, güvenlik ve yasal nedenlerden dolayı müşterilere verilmemektedir. Yedeklerin tutulmasındaki amaç; olası yanlış kullanım (fiyatlarda yanlış toplu güncelleme, kayıt silme v.b.) nedenlerde sitenizi sağlıklı çalışır bir noktaya geri çekebilmek içindir.

Bizden almış olduğu hizmeti sonlandırmak isteyen müşterilerimize ise talep etmeleri halinde; üye verileri .rar formatında ücretsiz olarak kendilerine teslim edilmektedir.

Ödeme Sistemleri

Kredi Kartı, Mobil ödeme (Turkcell, Vodafone, Avea), Banka Havalesi / EFT, PayTR, GPAY, G2A ödeme seçenekleri sistemlerimizde aktif kullanılmaktadır.

Playanka sistemi ödeme işlemlerinde aracılık yapmamaktadır. Seçtiğiniz ödeme alt yapısı seçeneğini kullanılarak ödemeler sizin hesabınıza direk olarak yönlendirilir.

Softanka Hakkında

Evet, tüm hizmet ve ödemeleriniz için fatura kesmekteyiz. Oluşturduğumuz fatura sayesinde; yasal güvence sağlamakla birlikte, aldığınız hizmeti de, hem KDV hem de Gelir Vergisi anlamında gider olarak gösterebilmektesiniz.

Hizmet verilen sitenin yasal sorumlusu ve hak sahibi fatura edilen kişi / firma'dır. Faturalar e-fatura olarak mail adresinize anında gönderilmektedir.

Softanka olarak iş ortaklarımızın satışlarından herhangi bir pay almamaktayız, ürünler sisteme sizin tarafınızdan eklenir ve bütün kazanç sizindir.

Sektörel Sorular

Bu konuda sizleri heyecanlandıracak şeyler duymak istediğinizi biliyoruz fakat şirket ilkeleri gereği kazanç vaadinde bulunamıyoruz.

Ürünlerin komisyon oranları ortalama %3 - %15'dir. Bu oran üründen ürüne değişmektedir, özellikle piyasada fiyat politikası olan oyunlarda düşebilir. Oyun paraları ve botları için bu oranlar yükselmektedir.

Bunun kesinleşmiş bir rakamı yoktur. Her iş gibi oyun sitesi işletmenin de gerekleri vardır. Bu gerekler ve uygulama yöntemleri konusunda bilgi talep edebilirsiniz.

Bu bilgilerin ışığında sitenize zaman ayırdığınız takdirde başlangıçta iyi bir ek gelir, zaman geçtikçe ve sitenizin bilinirliği arttıkça düzenli bir gelir elde etmeniz kaçınılmazdır.

Ürünleri API sitelerden karşılayabildiğiniz için, sitenizin gelişimi için tanıtımlar yaparak gelirinizi yükseltebilirsiniz. Sosyal medya, oyun içi tanıtımlar, Adwords gibi reklam kanallarını tercih edebilirsiniz.

Facebook ve Google en iyi geri dönüş alınan reklam yöntemleridir. Genel olarak reklam vermenin mantığını anlamalısınız. Çok basit; reklamdan gelen satışlardan kazancınız, reklama harcadığınızdan fazla olmalıdır.

Örneğin: 100 TL Facebook reklamı yaptınız ve 700 TL’lik ürün satıldı (200 TL kâr ettiniz) diyelim. Bu durumda 100 TL harcayarak 200 TL kazanmış oldunuz. Tebrikler, kârdasınız. Hatta 100 TL reklam ile 101 TL kazansanız yine kârdasınız.

Google reklamın avantajı: Sizin ürününüzü arayan kişilerin bulmasını sağlarsınız. Yani direkt hedef kitle. E-pin araması yapan biri sizin reklamınızı görür ve zaten büyük ihtimalle müşteridir. Dönüşler çok daha yüksek olur.

Facebook reklamın avantajı: Hedef kitleyi çok net seçebilirsiniz. Bu sayede ürününüzü doğrudan hedef kitleye gösterirsiniz. İyi hazırlanmış bir görsel ile her daim alışveriş yapmaya istekli olan kişileri sitenize çekebilirsiniz.

Bu işi reklam vermeden de yapsanız kullanacağınız kanallar yine sosyal medya ve Google olarak aynılarıdır. Fakat bu kez paranızı değil, emeğinizi harcamanız gerekir.

Hedefiniz belli; sitenize maksimum nitelikli tıklama getirmek. Reklam harcaması da yapmak istemediğinize göre kullanacağınız en iyi kanallar; Facebook, Instagram, Twitter, Forumlar, Bloglar, Pinterest, Blogger, Mail gönderimi, Google Plus, SEO çalışması olarak sıralanabilir.

Distribütörler olarak bahsettiğimiz oyun ürünlerinin dağıtıcı firmalarıdır. Bu firmalardan ürün almak istediğinizde sizden tek seferde yüklü alım yapmanızı talep edeceklerdir. Bu yüklü alımları yapmadan da sistemimizdeki API sitelerden perakende olarak ve stok yapma gereği duymadan ürünleri temin edebilir ve satış yapabilirsiniz.

Playanka tedarikçi sisteminden, sizler için piyasaya oldukça uygun bayi fiyatlarıyla faydalanabilirsiniz. Tüm tedarikçilerimiz sektörde eski ve tecrübelidir. Bu sayede ürünlerinizin satışını düzenli olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Tasarım ve Düzenleme

Evet! Playanka alt yapısını kullanarak sitenizin ön yüz tasarımını (arkaplan, renk, yerleşim vb.) ve alt sayfalarda bir çok değişikliği yönetim paneli üzerinden hızlı ve basit bir şekilde yapabilirsiniz.

İstekleriniz değerlendirilip size ortaya çıkacak tasarım hakkında bilgi veriyoruz. Standart Playanka yapısının dışına çıkmadan isteğiniz doğrultusunda tasarımı hazırlıyoruz.

Tasarım entegrasyonuna harcanacak zaman doğrultusunda sizden cüzi miktarda ücret talep ediyoruz. Tasarımın kolaylığına göre ücretsiz entegrasyonda yapabiliyoruz.

Siteniz Bootstrap frameworkü kullanılarak hazırlanmış olup tüm cihazlara (masaüstü, mobil, smart tv vb.) uyumludur. Siteniz responsive olduğundan dolayı her cihazda ve tarayıcıda sorunsuz çalışır.

Her müşterimize daha önceden hazırlamış olduğumuz tasarımları sunuyoruz. Beğenilen herhangi bir tasarımı alıp sitenize uygulayabiliriz.

Evet, sınırsız sayıda sayfa oluşturabilirsiniz. Sınırsız sayıda ürün, haber vb içerikler ekleyebilirsiniz. Sınırsız sayıda kategoriler oluşturabilirsiniz. Sayfa başlıklarınızı ve içeriklerinizi istediğiniz gibi girebilirsiniz.